Wszyscy wiemy, jaką marką jest Piast – Sebastian Wiewióra

Wszyscy wiemy, jaką marką jest Piast – Sebastian Wiewióra

piątek, 22 lipiec 2016 10:16

Z początkiem sierpnia futsalowy Piast Gliwice rozpocznie przygotowania do sezonu 2016/17. Drużynę poprowadzą: Sebastian Wiewióra (trener)i Jacek Podgórski (II trener). Wiewiórajest dobrze znany, nie tylko w środowisku futsalowym. „Seba” jest ikoną Carbo Gliwice. Grał w tym klubie, gdy Carbo walczyło o awans do II ligi. Równolegle zdobywał kolejne medale mistrzostw Polski w Futsalu. Teraz niewątpliwie spotkał go zaszczyt, by poprowadzić Piasta Gliwice

- Bardzo mi się ten projekt podoba, ale nie chodzi tu tylko o moją osobę. Mam nadzieję, że oznacza to dla klubu stabilizację na dłuższy czas i powrót do czasów, gdy Futsal w Gliwicach był na topie. Wszyscy wiemy jaką marką jest Piast Gliwice, a szczególnie po tym sukcesie w poprzednim sezonie. Oby wszystko wypaliło, tak jak zarząd klubu planuje – komentuje Sebastian Wiewióra.

Urodzony w Gliwicach Wiewióra zaczynał swoją przygodę piłkarską w Carbo, m.in. dlatego, że w połowie lat 90-tych to był najsilniejszy gliwicki klub piłkarski.

- Był taki okres, kiedy Piasta nie było w tabelach ligowych i wtedy Carbo było na topie. Graliśmy z powodzeniem w III lidze. Mieliśmy bardzo fajną drużynę, dobrze zarządzaną i zarabialiśmy niezłe pieniądze. Potem Piast się reaktywował. Na klubie z Okrzei skoncentrowano wszystkie siły i środki. Piast piął się w górę, a Carbo szło w dół – przypomina Wiewióra.

Trener futsalowego Piasta miał okazję zagrać na dużym boisku przeciwko niebiesko-czerwonym. Rywalizacja ta miała miejsce na poziomie trzecioligowym.

- Dla mnie to nie ma co wspominać tych pojedynków, a szczególnie jednego. Przegraliśmy na Okrzei 0:5 i to gładko. Strasznie nas Janusz Bodzioch wtedy kaleczył. Jeszcze wtedy grał w Piaście Adam Kryger. Inna sprawa, źe tego meczu nie zapomnę, bo pierwszy raz grałem przy komplecie publiczności. Na stadionie było z 4-5 tys. kibiców fantastycznie reagujących, była oprawa, doping, niesamowite przeżycie – wspomina Wiewióra.

Troszeczkę tylko starsi kibice pewnie pamiętają te pojedynki, bo to ostatnie, prawdziwe gliwickie derby na tym poziomie. Zawodnicy prestiżowo traktowali te spotkania, a fani też byli podzieleni, choć zdecydowanie przeważali fani Piasta.

- Przed tym meczem mieliśmy więcej punktów od Piasta, nie staliśmy na straconej pozycji, ale chyba ta publika tak nas rozłożyła. No cóż, przegrać w swoim rodzinnym mieście 0:5 - nie było się wtedy czym szczycić – kręci głową szkoleniowiec.

Bycie trenerem zespołu występującym pod marką Piasta to zaszczyt, ale też i odpowiedzialność.

- Presja jest i będzie rosnąć. Aby sprostać wyzwaniu, trzeba jeszcze osiągnąć sukces sportowy, a to łatwe nie będzie, bo to zawsze zależy od wielu czynników. Mam jednak nadzieję, że nam się to uda – zaznacza Wiewióra.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie i umiejętne dobranie kadry.

- To zawsze jest w największym stopniu uzależnione od funduszy - zaznacza szkoleniowiec - Czy będziemy grać pod szyldem Piasta czy Barcelony, to zacząć trzeba od budżetu. W czołowych klubach Futsal Ekstraklasy budżety sięgają już miliona złotych na rok.   „Powiedzenie nie ma sianka nie ma granka” nie wzięło się z nikąd. Natomiast mam nadzieję, że po tych zmianach, które już zaszły w klubie i drużynie, będziemy mocniejsi i zagramy o wysokie cele – mówi Wiewióra.

Niewielu zawodników Nbitu i GAF Gliwice zostało po zmianach personalnych. Ponad połowa składu to będą zupełnie nowi gracze.

- Wszyscy wiemy na jakich miejscach skończył Nbit i GAF poprzedni sezon. Żadna z tych drużyn nie walczyła o czołowe lokaty. Potrzebne więc były wzmocnienia. Zakontraktowaliśmy zawodników, takich, którzy w moim przekonaniu dodadzą jakości tej drużynie – zaznacza na koniec Sebastian Wiewióra.

źródło piast.gliwice.pl

Tabela

Nazwa zespołu
M BR PKT
1 Gatta Zduńska Wola 22 90 - 49 49
2 Pogoń '04 Szczecin 22 71 - 50 45
3 Rekord Bielsko - Biała 22 75 - 49 44
4 Red Devils Chojnice 22 78 - 51 37
5 FC Toruń 22 61 - 50 35
6 Nbit Gliwice 22 53 - 74 29
7 Red Dragons Pniewy 22 49 - 59 26
8 Gaf Omega Gliwice 22 50 - 57 26
9 Euromaster Chrobry Głogów 22 52 - 63 26
10 Clearex Chorzów 22 53 - 58 23
11 AZS UŚ Katowice 22 50 - 75 17
12 Gwiazda Ruda Śląska 22 41 - 88 9

Najlepsi strzelcy

11 Przemysław Dewucki
7 Taras Tarasovych
6 Tomasz Starowicz
6 Michał Cygnarowski
6 Robert Satora