“Kolba” walczy o licencję UEFA Futsal B

“Kolba” walczy o licencję UEFA Futsal B

niedziela, 22 maj 2016 08:27

Przez najbliższe trzy dni – trener bramkarzy Nbitu będzie walczył o uzyskanie licencji trenerskiej UEFA – Futsal B. Posiadanie tego dokumentu uprawnia do prowadzenia drużyny nie tylko w polskiej Ekstraklasie.

- Gdybym wiedział, co mnie czeka, to chyba bym się jeszcze raz zastanowił czy zaczynać ten kurs. Wiedziałem owszem, że trzeba sporo informacji sobie przyswoić, ale, że aż tyle to nie – kręci głową Jacek Podgórski.

Przypomnijmy, że aby ukończyć taki kurs, trzeba uczestniczyć w trzech zjazdach. Każdy z nich trwa po cztery dni. W przerwach trzeba przygotowywać konspekty, prezentacje, oglądać video, uczyć się teorii.

- To spory wysiłek i nie chodzi tu o nabywanie wiedzy, bo dla kogoś, kto grał przez wiele lat w Futsal, a potem pracował jako trener, to nie jest jakiś duży problem, ale praktycznie trzeba wyjąć z życia miesiąc, aby to przejść – wyjaśnia trener bramkarzy „Nbitu”.

podgorski bucciol

Uczestnicy kursu w trakcie tych trzech zjazdów mieli się naprawdę od kogo uczyć, a także poznać osobiście wybitnych trenerów. Podczas tego ostatniego zjazdu.   warsztaty prowadził choćby trener reprezentacji Węgier - Sito Rivera z Hiszpanii. Przyszli posiadacze licencji UEFA Futsal B wymieniali też wiedzę między sobą, którą teraz będzie trzeba „sprzedać”.

- W najbliższych trzech dniach czekają mnie egzaminy, choć były już pierwsze zaliczenia. Nieskromnie powiem, że wszystko zaliczyłem na 5! – zdradza Podgórski.

A trzeba było m.in. przeprowadzić multimedialną analizę zespołu z I ligi, z części praktycznej przygotować obronę przy stałym fragmencie gry, plus raport, konspekt, praktyka. Było więc tych zadań sporo.  

Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, ale w tym przypadku łatwiej jest zacząć niż skończyć.  

- Nie wszyscy dotrwali. Z tego co wiem, to dwie osoby zrezygnowały. Teraz jeszcze trzeba zdać dwa testy. Na pierwszym będzie 50 pytań z części ogólnej, na drugim przepisy gry. Na samym końcu obrona przed Komisją Egzaminacyjną w której skład będą wchodzić same osobistości Futsalu – wylicza „Kolba”.

Prawdziwa więc to droga przez mękę, ale dająca chyba dużo satysfakcji, a przede wszystkim otwierająca drzwi do kariery trenera.

- Idąc na ten kurs, chciałem przede wszystkim poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę i to się w pełni udało. Mimo że gram w Futsal od 30 lat, to w trakcie tych zajęć naprawdę dużo się dowiedziałem i nauczyłem. W zasadzie każdy, kto pracuje przy drużynie, powinien takie szkolenie przejść, po to choćby, aby ta dyscyplina mogła sie rozwijać. A licencja zawsze się przyda. Satysfakcja też duża jest – stwierdza na koniec Jacek Podgórski.

Trzymamy kciuki za „Kolbę” i cieszymy się, że sztab szkoleniowy Nbitu będzie jeszcze mocniejszy.

źródło: Biuro prasowe Nbit Gliwice

Tabela

Nazwa zespołu
M BR PKT
1 Gatta Zduńska Wola 22 90 - 49 49
2 Pogoń '04 Szczecin 22 71 - 50 45
3 Rekord Bielsko - Biała 22 75 - 49 44
4 Red Devils Chojnice 22 78 - 51 37
5 FC Toruń 22 61 - 50 35
6 Nbit Gliwice 22 53 - 74 29
7 Red Dragons Pniewy 22 49 - 59 26
8 Gaf Omega Gliwice 22 50 - 57 26
9 Euromaster Chrobry Głogów 22 52 - 63 26
10 Clearex Chorzów 22 53 - 58 23
11 AZS UŚ Katowice 22 50 - 75 17
12 Gwiazda Ruda Śląska 22 41 - 88 9

Najlepsi strzelcy

11 Przemysław Dewucki
7 Taras Tarasovych
6 Michał Cygnarowski
6 Robert Satora
6 Tomasz Starowicz